Конспект заняття

 з художньо-мовленнєвої діяльності

 для дітей старшої групи

 

 

Вихователь-методист – Маслова Н.Д.

Вихователь Долина О.А.

 

 

Тема: «Складання казок-зв’язок».

 

Мета: - уточнити знання дітей про жанрові особливості казки,  

               композиційну структуру, мовні засоби народної казки,  

               своєрідність початку, кінця;

-      розвивати поетичний слух дітей, уміння відчувати та виділяти в

    тексті засоби виразності та вводити їх в активний словник;

-         розвивати мовленнєво-творчі здібності дітей, придумувати новий кінець казки (кільця Луллія);

-         розвивати навички «перекодування» інформації, «переведення візуальних символів у зв’язний усний текст», уміння самостійно застосовувати мнемотехнічні прийоми, фантастичне поєднання;

-         формувати оцінно-контрольну діяльність.

 

 

Матеріал:   тактильні дощечки, кільця Луллія, мнемотаблиці, відео-слайди.

 

 

Хід заняття

 

І частина. Комунікативна діяльність.

 

Вихователь читає вірш:

                      Сонце загляда в віконце

І сміються дітлахи.

Нам дарує книжку сонце,

Де живуть  наші казки.

-         Діти, а любите ви казки?

П.В.: Так!

Вихователь: У мене в руках чарівна-причарівна книжка, в ній багато цікавих і різних казок.

-         Ой, погляньте, де ж наші казки поділися?

ПВ: Наші казки зникли.

Вихователь: Чому вони зникли?

ПВ: Тому, що ми дивимось мультфільми, а казки майже не читаємо.

Вихователь: Як же їх повернути?

ПВ: Треба скласти нові казки.

Вихователь: Так, щоб казки повернулись, нам треба придумати нові казки і будуть у нас для цього різні підказки.

 

 

ІІ частина. Етап пізнавальної діяльності.

 

Вихователь: Давайте згадаємо, що таке казка?

ПВ: Казка, це вигадана історія з щасливим кінцем.

Вихователь: Які бувають казки?

ПВ: Казки бувають авторськими та народними.

Вихователь: авторські це, які казки?

ПВ: Авторські казки написані конкретним письменником, автором.

Вихователь: Які це народні казки?

ПВ: Народні казки придумав народ.

Вихователь: Назвіть казки про тварин.

ПВ: «Рукавичка», «Коза-дереза», «Колосок», «Колобок», «Лисичка-сестричка  та сірий вовк», «Солом’яний бичок».

Вихователь: Які ви знаєте соціально-побутові казки?

ПВ: «Чарівна сопілочка», «Лінива дівчинка», «Мудра дівчинка», «Невдячні сини», «Чого море солоне», «Про липку і  бабу», «Добрі брати», «Гаманець».

Вихователь: Які це фантастичні казки?

ПВ: В фантастичних казках відбуваються такі події, які не існують в реальному світі.

Вихователь: Які ви знаєте фантастичні казки?

ПВ: «Кривенька качечка», «Івасик- Телесик», «Дюймовочка», «Золотий ключик», «Чиполіно», «Золота рибка», «Солом’яний бичок»,.

Вихователь: Які це надокучливі казки?

ПВ: «Купи слона», «Був дід Монька».

Вихователь: Діти з чого складається казка?

ПВ: Казка складається з зачину, середини, кінцівки.

Вихователь: Які ви знаєте зачини?

ПВ: Усяке в світі буває, про всяке й казка розповідає.

-         Чи правда, чи не правда, було чи не було, а в казці словиться.

-         Одне око в Оленки спить, а друге дивиться, одне вухо спить, а друге слухає.

Вихователь: А закінчення казок, які ви знаєте?

ПВ: Вам казочку, а мені бубликів в’язочку.

-         Тут і казці кінець, а хто слухав молодець.

Вихователь: Молодці, а зараз перевіремо, які ви розумні і кмітливі. Слухайте уважно завдання. Треба пригадати авторів і героїв казок.

Назвіть автора казок: «Червоний капелюх», «Попелюшка», «Кіт у чоботях».

ПВ: Автор цих казок Шарль Перро.

Вихователь: Назвіть автора казки «Лікар Айболить».

ПВ: Цю казку написав автор Корній Чуковський.

Вихователь: Хто написав казки : «Кривенька качечка», «Лисичка-сестричка та сірий вовк», «Івасик-Телесик»?

ПВ: Це народні казки їх написав народ.

Вихователь:А зараз пригадайте героїв казок.  Кому пришив лапку добрий Лікар Айболить.  Кому півник не дав пирога?

Вихователь: У яких казках розповідається про свійських тварин?

ПВ: Про свійських тварин розповідається  у казках:

«Котик і півник», «Колобок», «Кривенька качечка».

Вихователь: У яких казках розповідається про диких тварин?

ПВ: Про диких тварин розповідається у казках: «Теремок», «Рукавичка», «Пан коцький», «Солом’яний бичок».

Вихователь: Добре, а зараз будьте уважними, дивіться на екран та відповідайте на запитання.

-         Скільки казкових предметів?

-         Скільки героїв народних казок?

-         Кого більше: казкових звірів чи людей?

-         Скільки добрих героїв, а скільки злих?

-         Скільки героїнь казок, а скільки героїв чоловічого роду?

Вихователь: Діти, ви молодці знаєте багато казок, поетів, а нагадайте мені, якими словами називають тварин в казках?

ПВ: Їжачок - хитрячок, зайчик - побігайчик, вовчик – братик, лисичка – сестричка, кабан – іклан.

 

ІІІ частина. Перетворювальна діяльність.

 

Вихователь: Зараз пропоную об’єднатися в дві команди і виконати спільне завдання. Ви будете придумувати казочки за допомогою чарівних дощечок.

(Діти складають казки використовуючи тактильні дощечки).

 

Фіз. хвилинка

 

 

За казками ми пішли,

Не одразу їх знайшли,

Ніжками ми тупаєм,

Кулачками стукаєм,

Пам’ятають казки нас,

Нахилились ми на раз,

А на два ми піднялись,

І за руки узялись.

Всі по колу ми пішли,

Наші казочки знайшли

 

 

Гра «Клубок з казок»

 

Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишити Козу одну вдома. У  цей час прийшла Лисиця. Вона запросила Козу до себе в гості,  частувала її кашею з молоком. З того часу Лисиця та Коза стали приятелювати.

Вихователь: Діти, які казки переплутались?

ПВ: «Коза та семеро козенят», «Троє поросят», «Лисиця та журавель».

Вихователь: Молодці, а ось погляньте, які у нас чарівні кільця. Поділіться на команди та придумайте казку на новий лад за допомогою цих кілець.

       Діти, а щоб казочки в книжку повернулись, нам треба скласти казочки – зв’язки за допомогою мнемотаблиць.

(Діти розповідають казки).

Вихователь: Діти, які гарні ви придумали  казки – зв’язки.

-         Давайте  подивимось, чи повернулись казочки в книжку?

ПВ: Так, повернулись.

 

ІV частина. Оцінно-контрольна діяльність.

 

Вихователь: Пригадайте, які завдання ми сьогодні виконували?

ПВ:  Називали авторів та героїв казок, складали казки за допомогою тактильних дощечок,  мнемотаблиць, і.д.

Вихователь: Що сподобалось на занятті? Що було виконувати важко?

Що допомогло повернути казки в книжку? Скажіть діти, для чого потрібні казки?

ПВ: «Казки читай усе знай», «З казкою жити з добром дружити», «Казка мовить просто, а розуму в ній багато», «Казку почитав на крилах політав», «Одна казка тисячі людей навчає».

8

Конспект заняття

з розвитку рідного мовлення

 для старших дошкільнят з

використанням методів інтерактивної взаємодії

 

                                                        Вихователь-методист – Маслова Н.Д.

                                                        Вихователь – Каулько Л.В.

 

 

Тема: «Вулицями рідного міста»

 

Мета: узагальнити та розширити знання дітей про рідне місто. Формувати уміння складати описові розповіді за схемою, прищеплювати навички пояснювального мовлення та вживання складних речень із сполучниками: тому що, а. Вчити утворювати прикметники від іменників. Виховувати почуття патріотизму, національної свідомості, людяності, гордості за рідне місто та його людей.

Попередня робота: екскурсії містом (галерея народної творчості, архітектурний комплекс «Садиба Попова», пошта, бібліотека). Розглядання фотоальбому «Моє місто Василівка», читання віршів місцевих поетів, малювання «Моє місто».

Матеріал: мапа м. Василівки , план-схема для складання описової розповіді, картки із зображенням(пошти, дитячого садка, аптеки, магазину, перукарні) розрізані на частини у вигляді пазлів, предметні картки до дидактичних вправ «Четвертий зайвий», «Василівка – це…».

Хід заняття

- Діти, зважаючи на події, що відбуваються на Сході нашої країни, багато людей вимушені переїжджати до інших міст. Дехто обрав для себе і наше місто, але воно для них незнайоме.

Я хочу, щоб сьогодні ми презентували для них своє місто, показали його красу та особливості.

- Скажіть, як називається наше місто? (Василівка).

- Ми з вами хто? (Василівці).

- Що є в нашому місті?

Гра «Я знаю»

 

(Діти стають в коло і по черзі відповідають).

- Я знаю, що в Василівці є взуттєва фабрика.

- Я знаю, що в нашому місті є багато вулиць.

- Я знаю, що в нашому місті є лікарня і т.д.

- Скажіть, на яких вулицях ви живете?

(відповіді дітей).

- Давайте пригадаємо, які ще вулиці є в нашому місті?

(відповіді дітей, робота з мапою).

- Як ви гадаєте, від якого слова пішла назва вулиці Лікарняна, Сонячна, Вишнева? (лікарня, сонце, вишня).

- Пропоную вам придумати назву вулиці від слова:

- слива – Сливова;

- клен – Кленова;

- аптека – Аптечна;

- фабрика – Фабрична і т.д.

 

- Хто з вас пам’ятає, на якій вулиці знаходиться наш дитячий садок? (на вулиці Чекістів).

- Вірно, це одна з центральних вулиць нашого міста, на ній знаходиться наш дитячий садок, головна площа, міська рада  та ще багато різних закладів, про які ми дізнаємося, виконавши наступне завдання.  Вам потрібно скласти пазл, та розповісти про об’єкт, який у вас зображений, опираючись на описову схему (робота в парах, розповіді дітей).

-  Молодці. А тепер давайте пригадаємо, що ще є в нашому місті.

 

Гра «Четвертий зайвий»

(картки із зображенням дерев, квітів, тварин, установ, транспорту, фруктів)

- Діти вам потрібно уважно розглянути картки і сказати, що на них зайве і чому?

 

Фізхвилинка

Вихователь читає віршовані рядки, діти виконують рухи відповідно тексту.

Ранок. Знову сонце сяє.

(Діти описують перед собою коло випрямленими руками).

Моє місто оживає.

(Діти описують перед собою коло випрямленими руками).

Моє місто оживає.

(Тупотять на місці).

Зазирає промінь сонця.

В кожен дім, у всі віконця.

(Креслять у повітрі чотирикутник).

Мчать по вулицях машини

Лиш вперед, мелькають шини.

(Легкий біг на місці з імітаційними рухами повороту керма).

Двірники метуть, метуть –

Скрізь наводять чистоту. (Імітування праці мітлою).

Треба всім скоріш вставати, (Потягування).

На роботу поспішати. (Енергійне крокування).

А малятам-діточкам

Час іти до дитсадка. (Пересування з підстрибуванням)

Я по вулиці крокую,

Місто так своє люблю я! (Ходьба з високим підніманням колін)

Тут мій дитсадок і дім,

Добре жити в місті цім!

(Продовжуючи ходьбу, діти виконують ритмічні оплески в долині і сідають).

- Ми сьогодні багато говорили про наше місто з ваших відповідей видно, що ви добре знаєте його.

Зараз я пропоную створити візитівку нашого міста, глянувши на яку, було б зрозуміло, чим особливе наше місто.

 

Робота у підгрупах

 Складання асоціативної квітки

(метод асоціативної квітки, діти із набору карток вибирають шість, які на їхню думку найбільш характерні для нашого міста)

 

- Молодці. Дивлячись на ваші візитівки, можна побачити гарне, привітне, розвинене, з гарною історією  місто. Але якби ви могли ще покращити рідне місто, щоб ви зробили?

(відповіді дітей, метод мікрофону).

- Щоб місто стало кращим, треба не смітити.

- Я б побудував притулок для бродячих собак та котів.

- Треба посадити багато квітів і т.д.

Скажіть, будь ласка, про що ми сьогодні говорили?

Що вам сподобалось сьогодні на занятті?

Що вам було робити важко?

Мені  сьогодні також було приємно з вами працювати, ви багато знаєте про наше місто і любите його!

 

 

 

 

Сценарій святкової розваги “Масляна”

 

                                                                                                                       Вихователь-методист Н.Д. Маслова

                                                                                                                       Вихователь Каулько Л.В

                                                                                                                       Музичний керівник Мицик Л.В.

 

 

Мета: розширити знання дітей про народне свято Масляна. Формувати усвідомлене ставлення дітей до свят, вчити дотримувати традицій та обрядів свого народу, залучати дітей до безпосередньої участі у святах, виховувати любов до рідного краю.

 

Категорія учасників: діти старшого дошкільного віку.

 

Форма проведення: розвага.

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід заходу

Звучить  пісня "Масляна" (сл. Олександр Вратарьов, муз. Олександр Злотник), діти заходять у святково прикрашену залу.

Ведуча:     Прийшла пора зимі на північ повертатись,

               Тож, хоче вона з нами попрощатись.

               Дарує Масляну нам на прощання –

               Свято веселе, зимове, останнє.

               Нумо, веселі скоморохи, свято починайте!

               А ви, музики, веселіше грайте!

 

Скоморох 1: Гей, хто веселитись бажає?

                 Тут вас щось цікаве чекає!

                 Ми кличемо до нас всіх,

                 Хто полюбляє забави та сміх!

 

Скоморох 2: Завдання важливе виконуємо ми,

                  Скликаєм на свято останнє зими!

                  Масляна щедра гостей всіх вітає,

                  Млинцями смачними всіх пригощає!

 

Ведуча:         Ми нудьги не переносимо –

                  В гості Масляну запросимо.

Дитина:       Масляна, масляна

                  Маслечком промащена,

                  Приходь раненько

                  Зустрінем тебе добренько

                  Оладком, сиром, маслецем

                  Та рум’яним млинцем.

 

Під музику заходить Масляна

 

Масляна:     Коли зима минає,

                  Мене усі стрічають.

                  Я їду на санчатах,

                  Заходжу в кожну хату!

                  Везу в міста і села

                  Розваги та пісні веселі.

                  Мене всі зустрічають,

                  Млинцями пригощаю.

 

Ведуча: Масляна, чи надовго ти до нас прийшла?

Масляна:Всього на сім днів.

                  Кожен мій день має свою назву:

             Понеділок — зустріч,

             Вівторок — загравання,

             Середа — ласун,

            Четвер — широкий четверток,

            П'ятниця — тещині вечірки,

            Субота — звичні посиденьки,

            Неділя — проводи Масляної.

 

Ведуча:  А що ти, Масляна, нам принесла?

 

Масляна: У мене для вас гра,

             Збирайся дітвора!

             Не штовхайтесь, не поспішайте,

             У коло швиденько ставайте!

 

Хоровод «Масляна».  Гра «Струмочок».

Ведуча:    Масляну здавна називають лагідними словами: широка, розвесела, ясочка, касаточка, ласунка, а ще сирним тижднем, а головними стравами на столі є вареники та млинці.У народі кажуть: «Живе Масляна сім деньочків, залишайся Масляна на сім рочків».

 

Гра "Перенеси вареники"

 Ведуча:  Масляна – свято веселе, пустотливе. У цей час прощаються з Зимою і прославляють Весну.   Люди з давніх часів шанували весну як початок нового життя, вшановували Сонце. Тому і почали пекти млинці – круглі, жовті, гарячі і рум’яні як ясне сонечко.

 

Гра "Млинці"

Ведуча:  Хто інгредієнти млинців знає, той швидко «так», «ні» відповідає.

           Молоко - так!

           Капуста  - ні!

           Курине яйце - так!

           Квашений огірок - ні!

           Цукор та сіль - так!

           Біла квасоля - ні!

           Борошно та сода – ні!

           Риба  - ні!

          Масло вершкове - так!

 

Ведуча: Діти, Масляна з весною ідуть пліч-о-пліч. В давнину закликали Масляну і Весну  закличками, щоб скоріше тепло прийшло. Давайте і ми спробуємо, покличемо  Весну у  гості!

 

           Прийди весно, прийди красна       Весно, весно – весняночко!

           Звесели наш рідний край,              Прийди до нас, Подоляночко!

           Засвіти нам сонце ясне,                 Прийди до нас – теплом утіш,

           З нами в гурті погуляй.                 А ти, Сонечко, світи ясніш.

 

                 

Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір'ячко,

На весняні квіточки,

На маленькі діточки.

Тут вони граються,

Тебе дожидаються.  

 

Заходить Весна.

Весна:   От і я прийшла до вас, малята милі.

             Чекали? І дочекалися мене.

             Усі сніги довкола розтопило

             Моє ласкаве сонце весняне.

Діти:

Здрастуй, Весно, наша Весно,

Що ти нам принесла?

Весна:

На дерева – цвіту,

А в поле – жито.

На травичку – росу,

На дівчаток – красу.

А на хлопців – сили,

Щоб росли, міцніли.

І тепло, і сонечко, і пісні

Гаївки – весняночки голосні.

 

Гра хоровод "Подоляночка"

Перетягування каната.

Скачки.

Гра з дорослими "Сонечко"

Музична гра"Карусель".

 

Ведуча:  Останній день тижня називався Прощена неділя, у цей день прийнято було просити у всіх рідних, друзів, знайомих пробачення.

 

Дитина: Наїдалися млинами, набирались сили,

            Ось і Прощена неділя швидко наступила.

            Родичів, сусідів, друзів треба навістити

            І пробачення у них чемно попросити.

 

Скоморох: Увага! Увага! Усім! Усім!

                Слухайте ті, хто не заснув зовсім.

                Усі поспішайте!

                Влаштуємо пир!

 

С к о м о р о х: Покотила Масляна,

                       Добра красуня,

                       До майбутнього року,

                       До Сирного тижня!

 

Ма с л я н а: Я гуляла з вами,

                       Співала й танцювала.

                       Однак я утомилася,

                       Сил в мене не стало.

                       Скінчилися забави,

                       Беріться за справи.

 

Ведуча:   Ми сьогодні грались і співали

                 Свято Масляної веселої вітали.

                 А тепер вже, як годиться,

                 Можемо млинцями пригоститься.

 

 

 

Діти пригощаються млинцями

 

 

 

                                                                         

ПРЕЗЕНТАЦІЇ